Dřevěné kostely a zvonice v Evropě, Jiří Langer – Karel Kuča

159
Neohodnoceno

  • do 2 dnů
2 490 Kč / ks
Kategorie: Evropa (vč. Ruska)
Záruka: 2 roky
Autor: Florian Zapletal
Nakladatel: Karpatia
Vydání: 1.
Rok vydání: 2015
Místo vydání: Užhorod
Obálka: měkká
Vazba: vázaná
Papír: křídový
Formát: 21,2 x 22,5 x 1,5 cm
Váha: 530 g
Jazyk textů: ukrajinsky, česky, anglicky
Barevné fotografie: ne
Černo-bílé fotografie: ano
Počet stran: 120
Položka byla vyprodána...
 

Dvousvazkové dílo Dřevěné kostely a zvonice v Evropě je prvním souhrnem této problematiky v celoevropském měřítku, výsledkem mnohaleté odborné práce a terénních výzkumů obou autorů, prováděných na rozsáhlém území od Anglie po Rusko a od Norska po Rumunsko.
Ukrajina se svými více než 2 a půl tisíci dřevěnými kostely a mnoha sty dřevěných zvonic představuje nejrozsáhlejší oblast výskytu těchto unikátních staveb v Evropě.

I z tohoto důvodu se na přípravě tohoto průvodce dřevěnou sakrální architekturou Evropy podíleli i naši ukrajinští přátelé.

528 + 504 stran

Na fotodokumentaci se podíleli i další členové Společnosti pro výzkum dřevěných kostelů a zvonic (Tomáš Hlaváček, Alexandra a Vladimír Křížovi), stejně jako spolupracující badatelé z dalších zemí (Olena Krušynská, Viktor Hromyk, Andrej Dybowski, Jacek Wiśniewski, Dmytro Antonjuk, Mykola Masljuch a další). Celou publikaci doprovází kolem 2500 fotografií a kreseb a mapy jednotlivých evropských zemí s vyznačením historických či administrativních regionů.

První svazek, jehož hlavním autorem je Jiří Langer, je věnován roubeným a hrázděným kostelům, z jejichž bohatého fondu popisuje či zmiňuje téměř 2000 staveb. Sleduje architekturu i uměleckou výzdobu kostelů jako výsledek úsilí investora a stavitele či výtvarného umělce, podmíněný ideologickými motivy a konstrukčními možnostmi. Stejná pozornost je věnována Evropě západokřesťanské (s vyzdvižením důsledků reformace) i východokřesťanské. Nejsou pominuty ani dřevěné synagogy a mešity. Dřevěné kostely jsou nenahraditelnou, ale málo známou součástí evropského kulturního bohatství. Kniha chce přispět k lepšímu uvědomění si jejich hodnot.

Druhý svazek, jehož autorem je Karel Kuča, je věnován zvonicím, především dřevěným (včetně hrázděných), výběrově i polozděným a zděným, z jejichž bohatého fondu popisuje či zmiňuje více než 3000 staveb. Sleduje rovněž vztah samostatně situovaných zvonic k přistavěným dřevěným věžím. Těžištěm je typologická analýza zvonic v jednotlivých evropských zemích a regionech, s důrazem na vztah architektury a konstrukce. Zvonice jsou charakteristické pro západokřesťanskou i východokřesťanskou část Evropy a jsou jedním z prvků společné evropské kulturní identity, ačkoli dosud stojí mimo větší zájem odborné i širší veřejnosti.

Publikace je prodávána výhradně jako komplet.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní mohou vkládat příspěvky. Prosíme, přihlaste se nebo se registrujte .

 
Karpatia.cz používá soubory cookies. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.