Není skladem?
Rychlý vizuální výběr ukrajinských map
Množstevní sleva
Při větším nákupu dostanete slevu na dopravu!
Nad 400 Kč je cena nižší o 30 Kč
Nad 700 Kč je cena nižší o 60 Kč
Nad 1.000 Kč je cena nižší o 90 Kč
Navštivte nás
Můžete si u nás vše prohlédnout a nakoupit z kompletní nabídky map a knih. Rádi vám poradíme s výběrem.
KARPATIA - mapy, knihy...
Náměstí Míru 279
Mšeno 277 35
Po - Pá: 8:00 - 16:00 hod.
Tel: +420 777 769 149
- Úvod
- Hobby, sběratelství
- Turistické známky Ukrajiny
- 2. Výroční Turistická známka - Tábor u Siněviru
2. Výroční Turistická známka - Tábor u Siněviru





- Kompletní specifikace
- Parametry
- Komentáře 0
- 2. Výroční Turistická známka - Tábor u SiněviruMomentálně nedostupné49 Kč40 Kč bez DPH
VTZ k 70. výročí "tábora u Sinovíru" je v pořadí 2. ukrajinskou výroční turistickou známkou. Graficky je na lícové a rubové straně zpracována s odlišným motivem. Na straně s ukrajinským textem je vyobrazen motiv medvěda, který je součástí znaku Podkarpatské Rusi od roku 1919. Stejný symbol byl Jaroslavem Foglarem vyobrazen i v oddílové kronice „Dvojky“ ve znaku "tábora u Sinovíru". Na rubové straně známky s českým textem je zobrazena stylizovaná silueta současného totemu z tábořiště na Podkarpatské Rusi, doplněna symbolickou číslovkou „2“ a skautskou (heraldickou) lilií. Na obou stranách je k pojmenování VTZ Tábor u Sinovíru / Табіp на Синевирі připojen doplňkový text (v ukrajinštině a češtině) připomínající kulaté jubileum legendárního tábora.V roce 1938 absolvoval 2. pražský skautský oddíl – legendární „Dvojka“ – pod vedením Jaroslava Foglara letní prázdninový tábor na Podkarpatské Rusi – u vesnice Siněvir. Tábory „Dvojky“ (později nazývané i „Hoši od Bobří řeky“ – podle slavného spisovatelova románu) se pod Foglarovým vedením konaly pravidelně od roku 1925. "Tábor u Sinovíru" (jak byl táborníky nazván) byl však prvním v „zahraničí“. V předválečném období ovšem Podkarpatská Rus byla součástí Československa, po roce 1945 připadlo toto území Sovětskému svazu a dnes patří Ukrajině. Velice tvrdého a náročného tábora v divoké přírodě se v červenci 1938 zúčastnil rekordní počet „dvojkařů“ – 43!
V roce 2006 uskutečnila skupina milovníků spisovatelova díla a členů Sdružení přátel Jaroslava Foglara dvojici průzkumných výprav na Zakarpatí.
Podle dobových dokumentů i vzpomínek účastníků tábora (žijícím pamětníkem je například 86letý Jiří Vodenka z Prahy) se průzkumníkům podařilo místo někdejšího tábořiště objevit. V dubnu 2007 se skupina osmi dobrovolníků vypravila na Ukrajinu znovu a na památném tábořišti vztyčila vlastnoručně vytesaný totem. Třináct barevných zářezů symbolizuje 13 Foglarových originálních zkoušek tělesné i duševní zdatnosti - 13 bobříků. Na vrcholu totemu je umístěna soška bobra s kotoučem měsíce v úplňku za zády (měsíční úplněk je symbolicky vyroben ze dřeva hájovny, kterou Dvojka zpočátku využívala jako táborovou kuchyni).